GKRPA

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Tczewie z siedzibą w Gniszewie we współpracy z Dziennikiem Bałtyckim, przystąpiła do kampanii „Otwórz się na pomoc”. To akcja społeczna, która ma zwrócić uwagę na powszechne problemy dotykające dzieci i młodzież,  takie jak:  dopalacze, problemy alkoholowe.  Program ten wspomaga instytucje gminne w uświadamianiu młodego pokolenia i ich rodziców w zakresie uzależnień młodzieży.  Fabuła interaktywnej gry opiera się na historii młodego człowieka, który mierzy się z trudną sztuką podejmowania decyzji. To od gracza zależy, jakich wyborów dokona bohater gry, a te z kolei leżą u podstaw dalszego rozwoju fabuły. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w programie.

Otwórz się na pomoc – Alkoholizm – interaktywny film

Otwórz się na pomoc – Alkoholizm – materiały do pobrania

 

Otwórz się na pomoc – Dopalacze – interaktywny film

Otwórz się na pomoc – Dopalacze – materiały do pobrania


Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2018 r. poz. 2137 t.j. ze zmianami).

W skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wchodzą następujące osoby:

  • Alicja Zagórska – Przewodniczący GKRPA,

  • Katarzyna Wrzałkowska – starszy pracownik socjalny,

  • Wioleta Gatz – starszy pracownik socjalny,

  • Dorota Wiśniewka – pracownik socjalny

Zadania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

  • motywowanie osoby uzależnionej do podjęcia leczenia,

  • podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego,

  • wydawanie opinii w formie postanowienia o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży alkoholu w miejscach przeznaczonych do spożycia,

  • inicjowanie działań lokalnych w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych,

  • prowadzenie ewidencji osób uzależnionych od alkoholu,

  • uczestniczenie w szkoleniach przeznaczonych dla członków Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

  • pokrywanie kosztów wynagrodzeń biegłych sądowych za sporządzone opinie w przedmiocie uzależnienia od alkoholu,

  • wnoszenie opłat sądowych do wniosków składanych do sądu o nałożenie obowiązku leczenia odwykowego.

Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne i bezpłatne. Jednak zdarza się, że osoba uzależniona od alkoholu może zostać zobowiązana do leczenia przez sąd. Podstawą do takiego orzeczenia jest opinia biegłego psychiatry i psychologa.

Aby doprowadzić do przymusowego leczenia należy pierwsze kroki skierować do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych właściwej według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy. Komisja jest uprawniona do skierowania osoby uzależnionej na badanie przez biegłych w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.

Z wnioskiem do komisji o skierowanie osoby uzależnionej na leczenie może zwrócić się każda osoba i instytucja, która może udokumentować występowanie rozkładu życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylanie się od pracy albo systematyczne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego. Wykazując naganne zachowanie osoby uzależnionej, warto powołać się na przeprowadzone interwencje policji, pobyty w izbie wytrzeźwień, dokumentację lekarską, opinie pedagoga szkolnego, opinie psychologa, wyroki w sprawie karnej.

Jeśli komisja uzna, że są podstawy do zastosowania obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego wystąpi z wnioskiem w tej sprawie do sądu rejonowego. Sąd wszczyna postępowanie nie na wniosek rodziny alkoholika, lecz na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora.

Do wniosku dołącza się zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego zostało przeprowadzone. W razie braku opinii biegłego w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, sąd zarządza poddanie tej osoby odpowiednim badaniom. W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na rozprawę lub uchylania się od zarządzonego poddania się badaniu przez biegłego albo obserwacji w zakładzie leczniczym sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie przez organ Policji.

Orzeczenie o obowiązku poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku.

Sąd wzywa osobę, w stosunku do której orzeczony został prawomocnie obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, do stawienia się dobrowolnie w oznaczonym dniu we wskazanym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu poddania się leczeniu, z zagrożeniem zastosowania przymusu w wypadku uchylania się od wykonania tego obowiązku (sąd zarządzi wtedy doprowadzenie przez Policję do zakładu leczniczego).

Obowiązek poddania się leczeniu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż 2 lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia. O ustaniu obowiązku poddania się leczeniu przed upływem wskazanego okresu decyduje sąd na wniosek osoby zobowiązanej, zakładu leczącego, kuratora, prokuratora lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii zakładu, w którym osoba leczona przebywa. W wypadku ustania obowiązku poddania się leczeniu ponowne zastosowanie tego obowiązku wobec tej samej osoby nie może nastąpić przed upływem 3 miesięcy od jego ustania.

Orzekając o obowiązku poddania się leczeniu sąd może ustanowić na czas trwania tego obowiązku nadzór kuratora. Osoba, wobec której ustanowiony został nadzór, ma obowiązek stawiania się na wezwanie sądu lub kuratora i wykonywania ich poleceń, dotyczących takiego postępowania w okresie nadzoru, które może się przyczynić do skrócenia czasu trwania obowiązku poddania się leczeniu. Kurator jest uprawniony do składania do sądu wniosków w sprawie zmiany postanowienia co do rodzaju zakładu leczenia odwykowego oraz w sprawie orzeczenia ustania obowiązku poddania się leczeniu, a także zawiadamiania sądu o potrzebie podjęcia innych niezbędnych czynności.

Sąd, który nałożył na osobę uzależnioną od alkoholu obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, jeśli uzna, że na skutek takiego uzależnienia zachodzi potrzeba całkowitego ubezwłasnowolnienia tej osoby – zawiadamia o tym właściwego prokuratora. W razie orzeczenia ubezwłasnowolnienia sąd opiekuńczy, określając sposób wykonywania opieki, orzeka o umieszczeniu tej osoby w domu pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu, chyba że zachodzi możliwość objęcia tej osoby inną stałą opieką.

Kontakt

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tczewie z siedzibą w Gniszewie

ul. Parkowa 7

83-110 Gniszewo

e-mail: alicjaz@gops.tczew.pl lub gniszewo@gops.tczew.pl

Obsługa pokój 3 (parter) – tel. 58 536-79-37


Punkty świadczące pomoc:

http://parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa/wojewodztwo-pomorskie

http://pcpr.tczew.pl/

www.pzptczew.pl

https://gmina-tczew.pl/wiadomosci/166017/nieodplatna-pomoc-prawna-oraz-nieodplatne-poradnictwo-obywatelsk


Ogólnopolski telefon zaufania Narkotyki – Narkomania 800-199-990 ( czynny 16:00-21:00)

Pomarańczowa Linia – telefon informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol, zażywających narkotyki – 801-140-068 (czynny w dni powszednie od 14 :00 do 20:00)

Telefon Zaufania Uzależnień Monar 22 823-65-31 (czynny w dni powszednie 9:00-21:00)


Dokumenty do pobrania:

Chcąc zgłosić osobę nadużywającą alkohol na przymusowe leczenie należy wypełnić dwa poniższe dokumenty (wniosek +ankieta) i dostarczyć do Ośrodka.


Wniosek o leczenie:

pobierz wniosek

Ankieta na temat osoby uzależnionej:

ankieta